V Třebíči chtějí rozšířit expozici o hrdinovi Antonínu Kalinovi

Antonín Kalina, hrdina druhé světové války, který zachránil bezmála tisíc židovských dětí, bude mít v Třebíči větší připomínku. V prostorách vedle Zadní synagogy je stálá výstava o tomto třebíčském rodákovi, má se ale výrazně zvětšit. Přibude kovaný strom života se jmény zachráněných dětí a mimo jiné také autentické příběhy některých z nich.

zobrazit více

Třebíč připomene osudy zachráněných dětí

Třebíčské kulturní středisko chystá rozšíření expozice pamětní síně věnované místnímu rodákovi Antonínu Kalinovi. Kalina za druhé světové války v koncentračním táboře Buchenwald zachránil život nejméně devíti stům židovských dětí. A právě jejich osudy by měla rozšířená expozice připomínat. Jsou mezi nimi i nositelé Nobelovy ceny. Rozšířená expozice bude zpřístupněna v únoru 2019 při příležitosti výročí Kalinova narození, uvedla ředitelka střediska Jaromíra Hanáčková.

zobrazit více

Zachránil více lidí než Nicholas Winton

Zachránil více dětí než sir Nicholas Winton, ale skoro nikdo ho nezná. Teprve in memoriam získal státní vyznamenání a cenu Spravedlivý mezi národy. Stanislav Motl odkrývá příběh věčného bouřliváka, třebíčského rodáka, který v pekle buchenwaldského koncentračního tábora dokázal uchránit více než tisícovku židovských dětí. Dokument Děti Antonína Kaliny sledujte v úterý od 20:55 na ČT2.

zobrazit více

Třebíč bude mít pamětní síň věnovanou Antonínu Kalinovi

V židovské čtvrti v Třebíči v polovině února otevřou pamětní síň věnovanou tamnímu rodákovi Antonínu Kalinovi. Diváci České televize navíc budou mít možnost vidět dokument Děti Antonína Kaliny.

zobrazit více

Téměř neznámý hrdina. Čech zachránil tisíc židovských dětí

Zachránil více lidí než sir Nicolas Winton nebo Oskar Schindler a přece ho téměř nikdo nezná. Řeč je o třebíčském rodákovi Antonínu Kalinovi, který před smrtí v koncentračním táboře zachránil více než tisíc lidí, včetně dvou budoucích držitelů Nobelovy ceny. Co víc, Kalina přitom riskoval život, protože byl sám vězněn v Buchenwaldu. Život a skutky neznámého hrdiny má přiblížit nový dokument Děti Antonína Kaliny podle scénáře Stanislava Motla, který 24. ledna 2017 uvede ČT 2.

zobrazit více

Vězeň z koncentráku Antonín Kalina zachránil tisíc židovských dětí

Dokument Děti Antonína Kaliny objevuje třebíčského rodáka, který zachraňoval židovské děti v koncentračním táboře. Mezi zachráněnými byli i dva budoucí držitelé Nobelovy ceny. Film scenáristy Stanislava Motla uvede Česká televize 24. ledna 2017.

zobrazit více

Třebíč vzdá Antonínu Kalinovi hold

Zachránil před smrtí 900 židovských dětí. Podle některých pramenů dokonce až 1500. Přesto se o jeho hrdinském činu donedávna nevědělo. Teď bude Antonína Kalinu v jeho rodné Třebíči připomínat pamětní deska.

zobrazit více

Zachránil tisíc židovských dětí aneb Kalinův zázrak za ostnatými dráty

Když 28. října předával prezident Miloš Zeman státní vyznamenání, medaili Za zásluhy I. stupně obdržel také Antonín Kalina in memoriam. Muž, který v koncentračním táboře Buchenwald s nasazením vlastního života zachránil v posledních měsících války tisícovku malých kluků, většinou židovského původu. On sám o svém činu po válce mlčel a promluvil o něm až v roce 1988.

zobrazit více
Další články