Otevření expozice Děti Antonína Kaliny

Ve čtvrtek 21. února 2019 byla slavnostně otevřena nová expozice Děti Antonína Kaliny, která se stala součástí Pamětní síně Antonína Kaliny. Novou expozici slavnostně otevřeli starosta Pavel Pacal, autor knihy Děti Antonína Kaliny Stanislav Motl a Soňa Kysilková, dcera Jindřicha Flussera, který se podílel na záchraně dětí spolu s Kalinou.

Antonín Kalina zachránil více než devět set dětí před smrtí v koncentračním táboře Buchenwald. Všechny děti jednotlivě připomenout nelze. Jejich záchranu však symbolizuje Strom života - unikátní umělecká kovářská a pasířská práce mistrů a studentů třebíčské průmyslové školy, kovaná plastika stromu, jehož listy nesou vytepaná reálná jména.

Expozice se dále věnuje osudům několika výjimečných osobností - fotografa a historika Naftali Fürsta, spisovatele Imre Kertézse, básníka, spisovatele a dramatika Pavla Kohna, židovského aktivisty Israel Laszlo Lazara, filmaře Alexe Moskovice, fyzika Felixe Weinberga a spisovatele Elieho Wiesela. Zasloužená pozornost je věnována i Kalinovu celoživotnímu příteli - lékaři a humanistovi Jindřichu Flusserovi, který se na záchraně chlapců v Buchenwaldu aktivně a významně podílel.

 

MÚ Třebíč, Tiskové oddělení

mluvci@trebic.cz, 568 896 255