Antonín Kalina bude mít pamětní desku

Třebíčský rodák a hrdina v koncentračním táboře Buchenwald zachránil na konci druhé světové války minimálně devět set židovských chlapců. Aby svoje malé spoluvězně zachránil, využíval funkce blokaře a denně riskoval a nasazoval vlastní život. Ve středu 23. září 2015 v 17 hodin odhalí město pamětní desku na upomínku jeho statečnosti. Deska bude umístěna na budově bývalé židovské školy v židovské čtvrti v Třebíči. 

O jeho ohromujícím lidství sepsal příběh spisovatel a novinář Stanislav Motl, který v současné době dokončuje pro ostravskou televizi práci na filmu o Kalinovi, jeho hrdinství a skromnosti.

Antonín Kalina po válce pracoval v Třebíči, jako národní správce. Brzy přesídlil do Prahy, rodné město i rodinu v něm však stále navštěvoval. Zemřel v roce 1990 ve věku 88 let a je pochován na Olšanských hřbitovech.

Před třemi lety byl v Izraeli oceněn jako Spravedlivý mezi národy. V roce 2014 byl in memoriam jmenován čestným občanem svého rodného města Třebíče. A v témže roce ocenil Kalinovy činy i prezident republiky udělením státního vyznamenání Za zásluhy I. stupně.


MÚ Třebíč, Tiskové oddělení

mluvci@trebic.cz, 568 896 255