Imre Kertész

narozen v roce 1929 / Maďarsko

„V mém psaní holocaust nikdy nemůže být zmiňován v čase minulém. Já jsem v holocaustu rozpoznal jistý stav člověka, konečnou stanici velkého dobrodružství, do níž dospěl evropský člověk se svou dva tisíce let budovanou etickou a morální kulturou za zády."

1929

Jeden z nejznámějších maďarských spisovatelů a nositel Nobelovy ceny za literaturu Imre Kertész se narodil 9. listopadu 1929 v Budapešti.

1944

V létě roku 1944, ve věku čtrnácti let, byl spolu s dalšími maďarskými Židy deportován do koncentračního tábora v Osvětimi. Po příjezdu do tábora se prohlásil za šestnáctiletého dělníka, a to mu zachránilo život – jako čtrnáctiletý chlapec měl být zavražděn v plynové komoře. „V mém psaní holocaust nikdy nemůže být zmiňován v čase minulém. Já jsem v holocaustu rozpoznal jistý stav člověka, konečnou stanici velkého dobrodružství, do níž dospěl evropský člověk se svou dva tisíce let budovanou etickou a morální kulturou za zády.“ Navzdory svému nízkému věku Imre Kertész prošel v Osvětimi obávanou selekcí a byl označen jako práceschopný. O několik dní později byl odeslán do koncentračního tábora Buchenwald. Zde pracoval v krutých podmínkách v pobočných táborech v Magdeburgu a Zeitzu. Když už nebyl schopen další otrocké práce, vrátil se v zuboženém stavu do Buchenwaldu. Ocitl se na bloku Antonína Kaliny a díky péči jeho a ostatních spoluvězňů se dočkal osvobození koncentračního tábora.

1950

Po osvobození nacistického lágru se vrátil do Maďarska, kde krátce pracoval jako novinář. Už v roce 1950 však musel z politických důvodů redakci komunistického deníku opustit. Živil se manuální prací, později jako překladatel a spisovatel. Kertész přeložil do maďarštiny mnoho autorů světového významu: Sigmunda Freuda, Friedricha Nietzscheho, Josepha Rotha, Arthura Schnitzlera, Eliase Canettiho nebo Ludwiga Wittgensteina.

1960-1975

Imre Kertész získal světovou proslulost především románem Člověk bez osudu, na němž pracoval mezi léty 1960 až 1973. V příběhu židovského chlapce, který prochází koncentračními tábory, lze snadno spatřit autobiografické prvky, třebaže sám autor takovou interpretaci odmítá. Román Člověk bez osudu byl publikován v roce 1975 a je dodnes jednou z nejvýznamnějších literárních reflexí holocaustu. „Na holocaustu je nejhorší, že se vůbec stal.“

2002

V českém překladu vyšly i další knihy tohoto ve světě uznávaného autora: Kadiš za nenarozené dítě, Fiasko, Likvidace nebo deníkově laděná próza Někdo jiný. Kronika proměny. V roce 2002 získal Imre Kertész, jehož díla byla přeložena do mnoha světových jazyků, jako první maďarský prozaik Nobelovu cenu za literaturu. Švédská akademie svoje rozhodnutí odůvodnila i těmito slovy: „Za spisovatelskou činnost, která hovoří ústy křehké zkušenosti jednotlivce tváří v tvář barbarské zvůli dějin.“

2016

Imre Kertész zemřel 31. března 2016 v Budapešti ve věku 86 let.